O nas

LUBLIN, LUBELSKIE, Poland
LUBELSKI KLUB FLORYSTÓW PRZY SITO O/LUBLIN Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Wojewódzki w Lublinie 20-029 Lublin, ul. M. C. Skłodowskiej 3

czwartek, 10 marca 2011

WYBORY PREZESA SITO

W dniu dzisiejszym ku naszemu ogólnemu zadowoleniu wybrano na Zgromadzeniu SITO Prezesa. Pozostał nim Pan Krzysztof Wrona. Serdecznie gratulujemy i życzymy udanej (z nami Lubelskim Klubem Florystów) kadencji.
Pozdrawiamy naszego Prezesa!







  

DZIENNIK WSCHODNI 8 MARCA 2011


Biskup Cisło odpowiada na krytykę lubelskich kwiaciarzy

dodano: 8 marca 2011, 12:30 Autor: Piotr Tyczyński 
Jan Paweł II nie życzył sobie budowania pomników ze spiżu, tylko wolał, by charytatywnie wspierać potrzebujących – odpowiada florystom biskup Mieczysław Cisło.
Tydzień temu opisaliśmy sprzeciw lubelskich florystów wobec apelu biskupa o nie przynoszeniu kwiatów na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego. Na antenie radia Er duchowny bronił swojego apelu:

"Takie praktyki nie są skierowane przeciwko komuś, chociażby florystom, bo są cele nadrzędne, które można pogodzić z bieżącym życiem. Tym bardziej, że kościoły nasze często korzystają z owoców pracy florystów(…)”.

Biskup Cisło udowadnia, że krytykując go, nie akceptują nauczania Jana Pawła II. "My chcieliśmy wcielić w życie ducha abp. Józefa Życińskiego, który zawsze akcentował w odniesieniu do pontyfikatu i osoby Jana Pawła II, że papież nie życzył sobie budowania pomników ze spiżu, a chciał żeby budować i tworzyć żywe pomniki dzieł charytatywnych wspierających człowieka w potrzebie”.

Podczas zbiórki na stypendialny program archidiecezji lubelskiej zebrano 60 tysięcy zł. – Cały czas trwa jednak liczenie i kwota na pewno się zmieni – zaznacza ks. Wojciech Pęcherzewski, kanclerz lubelskiej kurii.

Floryści kontra słowa biskupa

Duchowny namawiał do tego, by na pogrzeb abp Życińskiego nie przynosić kwiatów i wiązanek, a zamiast tego wspierać fundusz stypendialny archidiecezji lubelskiej. – W ramach tego programu biedni studenci i uczniowie z województwa lubelskiego dostają pieniądze na akademiki, książki, czy wyjeżdżają na obozy w wakacje - wyjaśnia ks Mieczysław Puzewicz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Floryści apel biskupa Mieczysława Cisło określili jako żenujący i destrukcyjny. "To odgórne sterowanie i manipulowanie naszą wolą, naszymi uczuciami i pieniędzmi” – napisali w oświadczeniu przekazanym do redakcji Dziennika Wschodniego.

DZIENNIK WSCHODNI 2 MARZEC 2011

Kwiaciarze krytykują apel księży ws. pogrzebu abp. Życińskiego

dodano: 2 marca 2011, 6:00 Autor: Piotr Tyczyński 

Lubelskich kwiaciarzy zbulwersował apel kościelnych hierarchów, by wierni nie przynosili kwiatów na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego. Coraz bardziej boją się o swoją przyszłość, więc też apelują: Nie rezygnujcie z kwiatów!
Pracowników branży kwiatowej zdenerwowały słowa biskupa Mieczysława Cisło. Duchowny namawiał, by na pogrzeb abp. Życińskiego nie przynosić kwiatów i wiązanek, a zamiast tego wesprzeć fundusz stypendialny archidiecezji lubelskiej.

– W ramach tego programu biedni studenci i uczniowie z województwa lubelskiego dostają pieniądze na akademiki, książki czy wyjeżdżają na obozy w wakacje – tłumaczy ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

– To odgórne sterowanie i manipulowanie naszą wolą, naszymi uczuciami i pieniędzmi – napisała na swoim internetowym blogu prezes Lubelskiego Klubu Florystów. – Dawać i otrzymywać kwiaty, to dzielić się pięknem i radością. To wyrażać szacunek, miłość, a także smutek i żałobę.

Pod apelem, który trafił też do naszej redakcji, podpisał się Łódzki i Lubelski Klub Florystów (liczy 20 członków). Tekst został też odczytany podczas Targów ogrodniczych "Gardenia'” w Poznaniu.

– Nie wykluczamy przeznaczania pieniędzy na szczytny cel. Lecz można przecież jednocześnie symbolicznie uczcić kwiatami pamięć zmarłego czy szczęście młodej pary. Ostatnio zainteresowanie kwiatami spadło o jakieś 30 proc. – podkreśla szefowa lubelskich florystów.

– Jeśli sugeruje się, by na pogrzeb tak ważnej osoby, jak abp. Józef Życiński, nie przynosić kwiatów, to ludzie mogą stwierdzić, że tym bardziej nie ma takiej potrzeby przy pogrzebie zwykłej osoby – dodaje jej koleżanka z klubu. – Nasz apel nie jest atakiem na Kościół. Boimy się tylko, że w końcu kwiaty zostaną całkiem wyparte z rynku – podkreśla florystka.

Co na to Kościół? – Apel kwiaciarzy jest mało racjonalny. Ale ludzie mają prawo wyrażać swoje uczucia i emocje – komentuje biskup Mieczysław Cisło, administrator archidiecezji lubelskiej.

Kwiaciarze nie ukrywają, że z roku na rok zarabiają mniej. W dodatku od 1 stycznia podatek VAT na kwiaty wzrósł z 3 na 8 proc., zmniejszyła się też kwota zasiłku pogrzebowego.

– Zainteresowanie kwiatami jest coraz mniejsze – przyznaje Beata Chodkowska z popularnej kwiaciarni "Łezka” w Lublinie. – W moim punkcie w ciągu czterech lat sprzedaż spadła o jakieś 50 proc. – ocenia kwiaciarka.

Z bukietów rezygnuje coraz więcej osób. – Na moim ślubie wszyscy goście zamiast kwiatów przynieśli karmę dla psów. Zawiozłem to z żoną do schroniska, bo bardzo kochamy zwierzęta – mówi Tomasz Dryła z Lublina.

– Byłem ostatnio na pogrzebie, gdzie zamiast kwiatów zbierano pieniądze na dom dziecka – opowiada Mirek Urban z Lublina.

poniedziałek, 28 lutego 2011

KONKURS

KONKURS FLORYSTYCZNY
BUKIET DLA MAMY”


Lubelski Klub Florystów działający przy SITO o/Lublin serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie otwartym dla kwiaciarń towarzyszącym VII Targom Ogrodniczym EDEN 2011 w dniach 14 – 15 maja 2011r. w hali Międzynarodowych Targów Lubelskich.


Państwa kompozycje uatrakcyjnią część florystyczną Targów oraz pozwolą
zaprezentować się nowym klientom Państwa kwiaciarni.


Temat prac konkursowych:"BUKIET DLA MAMY"


Regulamin konkursu:

-bukiet układany w ręku
-wykonany z żywego materiału roślinnego
-wielkość, kolor, forma, rodzaj użytych roślin-dowolna
-mile widziane konstrukcje, stelaże i inne elementy dekoracyjne
-każda kwiaciarnia może dostarczyć jedną pracę
-kwiaciarnia winna zapewnić naczynie pozwalające na odpowiednią prezentację bukietu
-prace należy dostarczyć w dniu 14 maja w godzinach 8.30-10.00 wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia uczestnictwa
-dla uczestników konkursu WSTĘP NA TARGI JEST BEZPŁATNY



Wystawa prac konkursowych będzie trwać 14-15 maja. Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 15 maja o godz.15:30. Przewidziane są nagrody za zajęcie pierwszych miejsc oraz nagroda publiczności w postaci wyróżnienia.

Prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie:
Monika Szalast
Elżbieta Pogroszewska
Elżbieta Majkowska
Beata Gorajek
 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lubelski Klub Florystów
przy SITO Oddział Lublin
ul. M. C. Skłodowskiej 3
20-029 Lublin

KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA
w konkursie dla kwiaciarń
14-15 maja 2011 r.


Zgłaszam uczestnictwo:





…............................................................................................................................................................
imię i nazwisko






…............................................................................................................................................................
nazwa i adres kwiaciarni






…...................................... ….................................. …...............................................
telefon fax mail





Akceptuję regulamin i warunki konkursu.



…........................................... …........................................... ….........................................
miejscowość data podpis

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


APEL

Temat: ŻADNEGO ZAMIAST

APEL NA APEL


Po raz kolejny poszedł w eter apel skierowany do żałobników, dotyczący tym razem dostojnika Kościoła, żenujący i przewrotnie destrukcyjny, naruszający WOLNĄ WOLĘ każdego z nas otrzymaną od Najwyższego. (Dziennik Wschodni – 13 luty 2011 r. Apel bp. Cisło)


O co chodzi? O kwiaty składane na grobach, a konkretnie o nieskładanie ich w ceremonii pochówku. Jednocześnie z apelem o przekazywanie pieniędzy przeznaczonych na ich zakup na cele charytatywne z konkretnym wskazaniem na co. Czyli odgórne sterowanie i manipulowanie naszą wolą, naszymi uczuciami i pieniędzmi. (Apeli takich dotyczących również ślubów i innych uroczystości mnoży się coraz więcej).


Uprawy kwiatów i roślin ozdobnych – ogrodnictwo, jak i ich przetwarzanie i układanie – florystyka, to branże zawodowe równo cenne z innymi zawodami i stanowią o utrzymaniu tysięcy osób z nią związanych. Zawodowców pracujących w tej branży na potrzeby nas, kupujących kwiaty ze względów obyczajowych, a także dla potrzeb kulturowych i duchowych. Kwiaty od zarania dziejów towarzyszyły ludziom na co dzień w różnych obrzędach. Są częścią nie tylko kultury materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Znajdowane są w prostych
kurhanach i w bogatych grobach faraonów. Są wyrazem uczuć, hołdu, pamięci, wyrażają naszą kulturę osobistą, pamięć i tradycję. Są zewnętrznym przejawem naszych potrzeb emocjonalnych.


Tak więc sterowane apele o zamianę kwiatów z okazji uroczystości ślubnych czy żałobnych, na składkę charytatywną narusza nie tylko naszą duchowość i wolną wolę, ale przede wszystkim dobre obyczaje, tradycje i kulturę.


Dlaczego stroi się kwiatami ołtarze, sypie kwiaty w procesjach Bożego Ciała, święci palmy?


Dlaczego, kiedy stawiano ołtarze dla pielgrzymującego Papieża, dekorowano je ogromną ilością kwiatów? Dlaczego wtedy nikomu nie przyszło do głowy, aby ZAMIAST KWIATÓW postawić pudła na żywność dla zwierząt, zrobić zbiórkę środków czystości dla potrzebujących, zbiórkę pluszaków ? – wzniosłe, charytatywne cele.


NASZ APEL – ŻADNEGO ZAMIAST !


Nie obdzierajcie naszej obyczajowości, kultury w różnych jej aspektach, tradycji i naszych wewnętrznych potrzeb. Nie manipulujcie i nie sterujcie naszą wolną wolą.


Kwiaty to piękno, kwiaty to radość. Dawać i otrzymywać kwiaty to dzielić się pięknem i radością. To wyrażać szacunek, poważanie, miłość, przyjaźń, tęsknotę a także żal, smutek i żałobę.


ŻADNEGO ZAMIAST !
Łódzki Klub Florystów
18.02.2011r.
Pragniemy przyłączyć się do apelu florystów łódzkich
i wesprzeć w akcji - ŻADNEGO ZAMIAST !
Lubelski Klub Florystów-28.02.2011r.